İstifçilik

İstifleme rahatsızlığı, toplumda her kesimde ortaya çıkabilen istifleme rahatsızlığı kişinin sahip olduğu eşyaların gidecek olması ile hissettiği panik duygusudur.

Psikiyatride istifçilik adında bir rahatsızlık olduğunu ve bu rahatsızlıkta kişilerin evde işe yarama ihtimali düşük olan şeyleri dahi biriktirdiği bir rahatsızlıktır. Bunlar gazete, tarihi geçmiş şeyler ve benzer eşyalar olabilir. İstifleme rahatsızlığı olan kişi için ve özellikle beraber yaşadığı insanlar için bir süre sonra evde yaşanacak alan kalmaz ve bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilir. İstifleme rahatsızlığı obsesif kompülsif bozukluğana komşu bir rahatsızlıktır.

İstifleme rahatsızlığı olan insanlar eşyalarını atarsa bir huzursuzluk yaşarlar. Bu yüzden atamazlar. Alanları daralmasına evde kokular olmasına rağmen bu eşyaların gidecek olması onlara dehşet duygusu yaratır. Yıllar içinde aile bireyleri uyarsa da bu birikim daha artar. İstifleme rahatsızlığından dolayı aile bireyleri kişinin hayatından çekilmeye başlayabilir.

İstifleme rahatsızlığı olanlar biriktirdikleri şeylerle bağlar kurarlar, sevgi eksikliği varsa, kariyerinde bir sorun varsa, eşyalarla bir bağ kurar. Bunun yanı sıra psikolojik bir davranış bozukluğu olmayan, çeşitli ürünleri seri bir şekilde koleksiyon yapmak istifçilikten sayılmamaktadır.

 

İstifleme Rahatsızlığı Nedenleri
  • Ağır depresyon
  • Bunama
  • Psikoz
  • Sevgi Eksikliği
  • Kariyer Sorunları

NOT: Ağır depresyon, bunama ya da psikoz istifçiliğe sebep olabilir.

Normal olan insanlar da eşyalarıyla duygusal bağ kurabilir.

İstifleme rahatsızlığı yavaş yavaş başlamakta ve yıllara yayılmaktadır. İstifçilikte insanlar, benim işime yarar, gelecekte kullanılır ve anısı var diye durum yavaş yavaş hal alır. Bu böyle devam eder. İstiflediği eşyalar yüzünden yeni bir depo kiralayan, ev alan insanlar vardır. Normal olan insanlar da eşyalarıyla duygusal bağ kurabilir. Buna rağmen bir seçim yapması gerekince bazı şeyleri atması gerekiyordur ve atar. Hayatın daralıyor olması eşyalardan vazgeçmemizi kolaylaştırır. Ancak istifçiler, istifleme rahatsızlığı olanlar bunu asla yapmazlar. Hiç anlamı olmayan eşyaları, işlevsel olmayan şeyleri tutarlar. Bu onlara göre çok normaldir.

Çok kıtlık ve yoksulluk yaşamıyoruz ancak geriye baktığımızda yoksulluk yaşandığı için büyüklerimiz bu bilinçtedir. Eşyalar bir gün işe yarayabilir düşüncesi taşıyabilirler ama artık günümüzde her şeye ulaşabiliyoruz. İnsanlar eşyalarına baktıklarında iyi düşünmesi gerekir. Gerçekten işe yarayıp yaramayacağını iyi tartmalıdır.

 

İstifleme Rahatsızlığının Tedavisi

İstifçiliğin, istifleme rahatsızlığının psikiyatride ve psikolojide tedavisi vardır. Aile bireyleri kişiyle çatışmak yerine onu kabul edip bırakmaktadır. Kişi burada rahatsız olduğunu zannetmiyor. Durum istifçilik yerine başka bir sebepten de olabilir. Başka durumlar yüzünden bu varsa mesela depresyon gibi o durum geçtiğinde bu düzelecektir.

 

Psikolog Burak AKKAYA

 

Kaynak: npistanbul